DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Informace ke krmení králíků v chovu pro masné účely

Králíky (určené na maso) krmíme především přírodními krmivy seno, tráva, z obilovin: oves (případně ovesné vločky), ječmen, kukuřice. Do krmné dávky v menším množství zařazujeme také další doplňková krmiva: vojtěška, slunečnice (semeno)jablka, řepu, mrkev, celer a také větvičky ovocných stromů, především však z jabloní, které mají naši králíci nejraději. Léčivé rostliny: kopřiva, jitrocel, pelyněk, dobromysl, pampeliška, ...

Důležité je také, aby měl králík stále k dispozici vodu, kterou podáváme v keramických miskách.


Po určité krátké období jsme vyzkoušeli krmení granulemi (bez léčiva). Granule jsme podávali jen jako přídavek do krmné dávky k jinému jadrnému krmivu (oves, ječmen). Králíkům jsme k tomu také podávali seno nebo trávu a samozřejmě vodu. Přikrmování granulemi se velmi pozitivně projevilo na růstu králíků, králíci jednoznačně rostli rychleji a dosahovali dříve porážkové váhy. Jak se však zdá, tak většina výrobců granulí přidává do granulí konzervační látky a z tohoto důvodu jsme od přidávání granulí do krmné dávky králíků určených na maso upustili.

 

Krmnou dávku je zapotřebí určovat především podle věkové kategorie králíka. Níže je uveden způsob, který se nám osvědčil především pro výkrm kříženců masných plemen. Čistokrevní králíci jsou nepatrně náchylnější na vznik trávících problémů a je vhodné jejich krmnou dávku upravit.

Všechny kategorie králíků krmíme dvakrát denně (ráno a večer), přičemž složení krmné dávky je v obou případech téměř stejné.
 

Králíci do věku 2 měsíců

Králíci v tomto věku ještě nemají plně vyvinuté trávicí ústrojí a z toho plynou různá pravidla, která je nutná při výkrmu dodržovat.

  • Neprovádět náhlé změny v krmné dávce.
  • Tuto kategorii králíků není jednoznačně vhodné krmit ad libitum. Z hlediska prevence střevních onemocnění je lepší, pokud krmná dávka obilovin je cca 80 procent maximální dávky. Dávat králíkům takové množství, aby minimálně několik hodin během dne měli prázdné misky a vždy se těšili na další krmení. Optimální (z hlediska prevence vzniku trávících problémů) je taková dávka, kterou do cca 30 minut od podání sežerou.
     
  • Z obilovin podáváme oves asi 2/3 dávky a ječmen 1/3 dávky. Oves má lepší dietetické vlastnosti než ječmen a tudíž pro tuto kategorii králíků je vhodnější.
    Menší problém s krmením ovšem je ten, že králíci oves vylupují a v misce potom zůstává velké množství slupek a je horší rozeznat, co je zkonzumováno a co ještě není. Důležité je dávat králíkům takové množství obilovin, které zkonzumují dříve, než proběhne další krmení, potom v misce zůstanou pouze prázdné slupky z ovsa, které je možné vysypat pryč.

     
  • Dále dáváme v létě trávu a seno (v poměru asi 1:1), v zimě pouze seno a přidáváme větvičky z jabloní a smrku.
  • Samozřejmostí je, aby králíci měli k dispozici čistou vodu.
     

Králíci ve věku od 2 do 3 měsíců

Králíci se většinou ve věku kolem 2 měsíců odstavují a v období po odstavu jsou náchylnější na různá střevní onemocnění, proto je důležité pokračovat způsobem popsaným u předchozí kategorie králíků.

  • Z obilovin podáváme opět oves a ječmen, postupně však zvyšujeme podíl ječmenu a snižujeme podíl ovsa.
     
  • Dále dáváme v létě trávu a seno, v zimě pouze seno a přidáváme větvičky jabloní.
     
  • Samozřejmostí je, aby králíci měli k dispozici čistou vodu.

Králíci ve věku od 3 (u velkých plemen 4) měsíců

Od 3 (u velkých plemen 4) měsíců věku je již trávicí ústrojí králíka téměř plně vyvinuto a tudíž není tak náchylné na vznik střevních onemocnění.

  • Z obilovin je již možné dávat jen ječmen. Důležitý je však plynulý přechod ze směsi z ovsem. 
     
  • Jedinci, kteří jsou plánování na chov, by však neměli být krmeni ad libitum a je vhodné jim do krmné dávky přidávat oves.
     
  • U králíků, kteří jsou určeni na masnou produkci, je možné  postupně přecházet na krmení téměř ad libitum. Určitě by však měli mít před dalším krmením prázdné misky. Jako dobrý doplněk pro výkrm králíků na masnou produkci je kukuřice, kterou je možné do směsi přidat.
     
  • V létě je možné podávat této kategorii králíků již jen trávu, je však zapotřebí postupně měnit poměr trávy a sena. V zimě pouze seno a přidáváme větvičky jabloní.
     
  • Samozřejmostí je, aby králíci měli k dispozici čistou vodu.
     
aktualizováno: 14.05.2024 11:08:22